Ralsko: středoevropské safari nebo další satelit?image

V bývalém vojenském prostoru u Milovic před několika lety spolek Česká krajina založil výběh pro divoké koně a pratury. Tato zvířata kdysi utvářela českou krajinu, jedinečnou step, kterou potřebují k přežití vzácné druhy motýlů a dalšího hmyzu. Přesně to se u Milovic stalo a oblast o ploše 1 km2  je dnes magnetem pro turisty a lidi, kteří mají rádi přírodu.  

V Libereckém kraji máme bývalý vojenský prostor Ralsko, mnohem větší než Milovice. Ralsko je jedinečný kus opuštěného území, stávající oboru Židlov se stádem zubrů je možné násobně zvětšit, vypustit do ní další zvěř – divoké koně, pratury. Ti pomohou utváření unikátní lesostepi, může vzniknout vlastně takové safari, svou rozlohou největší ve střední Evropě. Stávající menší sídla se budou citlivě rozvíjet hlavně jako základny pro související cestovní ruch.Klisna z hříbětem v Milovicích, zdroj: FB Česká krajina

Pro tuto převážně neosídlenou část území Libereckého kraje si nechalo v minulých letech vedení kraje zpracovat rozvojovou studii. Ta navrhuje vystavění dvou sídel v místě Kuřívod a Ploužnice pro cca 15.000 obyvatel. S tím nesouhlasíme. Domy a byty se mají stavět tam, kde jsou další podmínky pro život. Tedy v dosahu sídel, ve kterých jsou pracovní příležitosti, školy, zdravotnická zařízení, vodovody či čistírny odpadních vod apod. Budování nových sídel uprostřed lesů, ze kterých se bude leda za vším daleko dojíždět, popírá základní principy rozumného urbanismu. Příští roky vedení kraje rozhodne i o osudu Ralska a my to vidíme jasně. 


Ralsko

nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více