Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnámimage

Musíme to překlepat. Potřebujeme se vyhnout kolapsu zdravotnictví, opatření jsou v tuhle chvíli na místě a upozorňovat na viníky teď asi nikomu nepomůže. Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme. Jsme ale v situaci, která vyžaduje urgentní řešení a pevné nervy.

Bude nás to zase hodně stát. A proto je naprosto nezbytné využít koupeného času k tomu, abychom se napříště takové situaci pokud možno vyhnuli. To znamená posílit testování a trasování. Jsme momentálně nejlepší v covidu, a jedni z nejhorších v testování. To je potřeba změnit. Akademie věd má laboratoře, které už na jaře nabízela k dispozici, i naše Technická univerzita v Liberci má PCR laboratoř. Tyhle kapacity potřebujeme využít do mrtě.

Potřebujeme zvýšit počet testovacích míst a dobře je koordinovat, aby na nich lidé zbytečně dlouho nečekali a nepromořovali se nebo nemrzli. Potřebujeme posílit hygienické stanice a lidi na nich dobře zaplatit, protože jejich práce nám ušetří obrovské peníze někde jinde. Potřebujeme posílit call centra a je dobře, že tahle výzva už od vlády proběhla.

Potřebujeme také myslet na lidi, kteří jsou na hraně existence. Zvýšil se počet hladovějících dětí, narostlo domácí násilí. To jsou ničené životy, za které budeme platit ještě dlouho. Stát, kraje i obce mají nejlepší příležitost rodičům samoživitelům a chudým rodinám poskytnout okamžitou finanční i materiální pomoc, která je uchrání před pastmi dluhů a chudoby!

Je zcela na místě po vládě důsledně požadovat, aby se těmto problémům věnovala a řešila je, a aby naopak přestala zneužívat situace k tomu, aby lila peníze do kanálu. Obrazně i doslova.

Nejde zavírat oči před tím, jak ostře pandemie nasvítila absurdní nerovnost ve společnosti a zranitelnost celých společenských vrstev. Příští krize už nepřekonáme jen ohleduplností a charitou, nutné jsou zásadní změny ekonomické i institucionální. To nejužitečnější, čím se zaměstnat místo sledování divokých zpráv o pandemii je tyto změny promýšlet a mluvit o nich.

Mám ještě jednu osobní prosbu k vám všem. Na sociálních sítích často vidím informace, které nejsou vědecky podložené a jejichž šíření ženou pochopitelné pocity zloby a bezmoci. Prosím, vyjadřujme se ke koronaviru střídmě a spíš mluvte o tom, co se vás týká, než o nepodložených teoriích, které jen kopou další příkopy. Lidské vztahy jsou zraněné už dost, potřebujeme je uzdravovat.

Pokud máte kapacitu a můžete pomoci, udělejte to prosím. Rád se tu přidávám k výzvě děkana Pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci profesora Jana Picka směrem k našim studentům, aby se zapojili do hlídání dětí zdravotníků, doučování dětí ze znevýhodněného prostředí nebo do provozu mateřských školek. Těch míst, kde se dá pomoci, je ale mnohem víc.

A pokud pomoc naopak potřebujete, řekněte si o ni. Dejte vědět svým samosprávám o tom, v jakých jste potížích. Využijte podané ruky různých pomocných telefonních linek a skvělých stránek, které vás můžou nasměrovat dál (napadá mě třeba projekt Nevypusť duši).

Držme se.

Váš Josef Šedlbauer

nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více