Martina Vondrová a její bezobalový obchodimage

Když otevírala Martina Vondrová v Semilech svůj bezobalový obchod s potravinami, říkala si: „Bude to tady někoho zajímat? Bude někdo ochotný změnit svoje zvyky a nenakupovat všechny potraviny v supermarketech zabalené v zářivě barevných plastových obalech?“


Její obavy se rychle rozplynuly. Jen pár týdnů po otevření obchodu se kolem něj vytvořila skupina pravidelných zákazníků. Ta se navíc rychle rozšiřovala, jak si lidé o obchodu mezi sebou dávali vědět.


„Je skvělé poslouchat od zákazníků důvody, proč ke mně chodí. Většina si velmi dobře uvědomuje, že přístup lidí k přírodě se musí zásadně změnit. Ale stejně tak je většina příjemně překvapena, jak snadné je být trochu ohleduplnější. Alespoň tím, že se člověk vyhne úplně zbytečným obalům,“ popisuje Martina Vondrová své zkušenosti.


Je nicméně nutné jít dál. U mnoha produktů je téměř nemožné najít české dodavatele, byť jde o potraviny, které tu byly tradičně pěstovány či vyráběny. Konkrétně se to týká např. luštěnin, semen, ořechů či oleje. Zemědělská produkce v ČR je totiž velmi úzce specializovaná. Příčinou je chybná dotační politika státu a malý důraz na péči o krajinu. A tak tu máme lány řepky pěstované zejména za účelem výroby paliva, což zbytečně zabírá a poškozuje půdu i okolní krajinu.
Kompletní program Pro KRAJinu naleznete zde.


nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více