Politika udržitelnostiimage

Vedete kandidátku Pro krajinu, kterou tvoří lidé ze Strany zelených a LESa včetně řady nestraníků. Dokážete váš subjekt nějak názorově/politicky/směrově ukotvit? 


Chceme, aby se při rozhodování mnohem víc zohledňovala udržitelnost. To znamená převrátit priority a investovat hlavně do věcí jako je zdravá krajina nebo třeba školy, které dětem pomáhají rozvíjet talent. 
Srovnejte si to se současným stavem na kraji. Na opravy silnic se každý rok vydá miliarda, do opravy domů u sídla krajského úřadu se investovalo 400 milionů, na placené mediální služby kraj vydává ročně 14 milionů a na podporu zadržování vody v krajině se nám povedlo prosadit až letos 11 milionů. Co říká vedení kraje je jedna věc, ale tohle je realita, kterou musíme obrátit.


Mezi městskými i krajskými zastupiteli jste člověk s asi nejvíce vysokoškolskými tituly.  Neřekl jste si někdy, že by bylo pohodlnější živit se pouze jako vědec nebo vysokoškolský profesor? V politice je vše omezené čtyřletým mandátem politiků, věci se často vlečou. Nápady navíc často ukradne někdo jiný. 


Dokud mám v politice větší šanci pozitivně ovlivnit životy lidí než jinou prací, dává mi to smysl. Jednu věc si držím – učím stále stejně, protože mě to baví a myslím, že i studenty, tedy většinou  A že od nás jiné strany přebírají témata a nápady? To jen ukazuje, že umíme vést a udávat směr. Už tím jsme přece uspěli, když naši agendu třeba pro sucho a povodně převzali ostatní. My už jsme zase o krok dál.


Věnujete se nějakému netradičnímu sportu/koníčku/zálibě, která by se vymykala obecně zažitým představám? A proč? Co vám to dává?


Nevím, jestli bych to označil úplně jako koníček, ale dělám docela hodně domácích prací. Nejen kolem domu a zahrady, ale běžné domácí práce jako úklid, vaření nebo praní a žehlení. Spolu s péčí o děti to dokonale vyplňuje čas, takže na nějakou ušlechtilou zálibu se mě zeptejte za dvacet let. Dává mi to pocit, že nemusím nikoho ve svém okolí obětovat na oltář svojí kariéry. 


Zajímavostí je, že v čele kandidátky jste vy a vaše manželka Anna. Řešíte politiku i doma? Neobáváte se, že ubíjející práce politiků vás může vzájemně odcizit? 


Anna vždycky byla veřejně angažovaná, takže se zase tolik nezměnilo. V kampani je to samozřejmě náročnější, protože nám (Pro KRAJinu) vede sociální sítě a dělá většinu grafiky, ale zase můžeme rychle řešit věci doma v kuchyni. Že se ocitla na čele kandidátky, to je výsledek hlasování, dost jsme o tom uvažovali a jsem rád, že nakonec souhlasila. Na kandidátce máme polovinu žen, muži a ženy se střídají a Anna skvěle reprezentuje vlastnosti, proč ženy v politice potřebujeme. Když společnost ve vedoucích pozicích reprezentují hlavně muži středního věku, ani si neuvědomí, jak moc ignorují potřeby jiných lidí.


Jedním z pilířů programu Pro KRAJinu je boj proti suchu. Což je pro spoustu lidí dost abstraktní pojem, týkající se vzdálené budoucnosti, které se jich třeba ani netýkají. Můžete potřebnost tohoto kroku osvětlit?


Jestli máte studnu, pole, zahradu, nebo prostě jen chodíte do lesa a máte rád přírodu, tak víte z vlastní zkušenosti, že máme problém s vodou a s půdou. To není nic abstraktního a vzdáleného. Také víme, že příčiny jsou dlouhodobé a nezmizí po pár týdnech deště. Na jedné straně krajina přišla o velkou část schopnosti zadržovat vodu, na druhé straně rostou teploty a tedy i vypařování. Výsledkem jsou dlouhá období sucha střídaná bleskovými povodněmi. Obojí má tedy stejné příčiny a také stejné řešení, dát do pořádku krajinu. Zpomalit změnu klimatu je nutné, ale tady a teď nám nejvíc pomůže zdravá krajina.


Dříve než bojovník za životní prostředí jste se ale proslavil jako "bijec korupčníků", když jste upozornil na řadu řadu korupčních skandálů a nevýhodných smluv, nejen v dopravním podniku. Vnímáte v tomto ohledu nějaký posun k lepšímu? Mizí takové jednání? Nebo je podle vás zapotřebí stále víc "Šedlbauerů"?


Životní prostředí bylo vždycky moje hlavní téma, na univerzitě jsem zakládal předmět Globální problémy už v 90. letech. Jenže když máte v politice prosazovat nějakou vizi, musí k tomu být vůbec možnost. V Liberci a v Libereckém kraji ale dlouhá léta nešlo o nějaký střet vizí, ale hlavně o to, kdo byl a kdo nebyl součástí party „těch co spolu mluví a navzájem si vyjdou vstříc“. To vůbec neznamená, že všichni členové jiných stran byli nebo jsou zkorumpovaní. Stačí, že je dostatečně ovlivnili jejich spolustraníci, kteří brali. Dobře to ukazuje právě korupční síť kolem BusLine, kde jsou dnes obviněni lidé z většiny politických stran, včetně významných funkcionářů, jako jsou nedávní krajští náměstkové pro dopravu Libereckého kraje. 


Můžete stručně nastínit další nejdůležitější programové body, s nimiž jdete do krajských voleb?


Změnit odborné školy, kde jsou dnes oddělené učňovské obory a maturitní obory, na reálky s větším zastoupením všeobecného vzdělání, projektů a praxí a s velkou mírou prostupnosti mezi obory. Cílem je každému umožnit co nejlépe využít, co v něm je, a dát všem vzdělání nebo spíš kompetence, které bude užitečné i po letech. Zlepšit dostupnost praktických lékařů a ambulantních specialistů, do téhle první linie se vyplatí investovat, nejen do nemocnic. A chtěli bychom takovou síť domácí a terénní péče o seniory a pěstounů, abychom zrušili kojenecký ústav a seniorům umožnili co nejdéle normální život doma. Mimochodem, děti do tří let v ústavu je opravdu hanebnost, v Evropě už nic takového není a i u nás některé kraje dokázaly zajistit potřebné pěstouny. Dokonce to vyjde laciněji… Nápadů máme řadu a všechny se sem nevejdou, ale mají společný základ. Tím je ohled na udržitelnost a na lidi, kterých se to dotkne.


Kritici vám často vyčítají, že se s vámi nedá vyjít, snad proto, jak jste neústupný. Vadí vám samotnému na sobě něco, v čem dáváte kritikům za pravdu?


Nevím jak často, ve skutečnosti nemám nijak zvlášť problém přijímat lepší nápady od jiných lidí a snažím se hledat konsensus. Jinak by se mi nepovedlo třeba na liberecké univerzitě zorganizovat studium nanotechnologií. To bylo a je založené na jednotlivcích a týmech z několika fakult univerzity, takže bylo potřeba překonat hodně bariér, přesvědčit a nadchnout spoustu lidí a najít s nimi shodu. Neústupný jsem, když vidím nějakou manipulaci. Třeba na představenstvech dopravního podniku do roku 2018 mě z neústupnosti obviňovali pořád… 


Můžete zmínit jeden (nebo i více) úspěchů, na které jste za svého působení v politice a také v životě nejvíc hrdý?


Jedna z věcí je právě zorganizování studia nanotechnologií na Technické univerzitě, to sem přivedlo skvělé studenty a pomohlo upevnit pověst Liberce jako centra nanotechnologií. Další je třeba rozjezd velkovýroby filtračních materiálů letos na jaře, kdy se mi povedlo přesvědčit a zapojit výrobce, který už od dubna dodává kvalitní materiál pro výrobu roušek a respirátorů pro potřeby celé republiky. Do třetice bych zmínil podíl na rozbití korupční sítě v dopravě v Liberci i na kraji. Léta jsem byl sám, kdo na ty problémy upozorňoval, a ustál jsem i velmi nevybíravé útoky a odvolávání z různých pozic. Myslím, že tohle jsou nejlepší záruky, které můžu dát.
nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více