V kraji je potřeba využít všechny kapacity pro zvládnutí pandemieimage

Lékař záchranné služby a kardiolog Ondřej Černý píše o zatím nevyužitých kapacitách, které může kraj pro lepší zvládnutí pandemie využít.


Ano, COVID je zpátky. Nebo ne, není zpátky, protože nás nikdy neopustil. Padají plány na snadné zotavení společnosti z prožitého vypětí, padají ministři zdravotnictví. O tom, že kompletní letní rozvolnění mělo na současnou situaci neblahý vliv, už bylo mnoho napsáno.

Virus už řadu z nás tolik nestraší. Začátkem první vlny nebyl nikdo schopen předvídat jeho chování, nyní o něm máme řadu informací. Ve zpomalení jeho šíření jsme ale pořád odkázáni na ta pověstná 3 R (ruce-roušky-rozestupy). Taky jeden na druhého a na struktury, které jsme si zavedli proto, aby nám pomohly řešit výzvy, které svou složitostí a rozsahem přesahují možnosti jednotlivce či malých skupin. 


Obyvatelé kraje, spolky, školy, dobrovolníci v Libereckém kraji již během první vlny prokázali, že jsou schopní ve značném množství produkovat ochranné pomůcky, hlídat děti zdravotníků, pomáhat seniorům s nákupy nebo s pořízením léků. A dokázali by i víc, třeba Technická univerzita má a běžně používá sekvenátor a během několika dnů je technicky schopna začít provádět testy na koronavirus. Iniciativa CovidCZ prokázala, že trasování a vyhledávání lidí, kteří byli v kontaktu s nemocným, nevyžaduje hygieniky ani epidemiology. 

Masivní a opakované testování a trasování je klíčové ve zpomalení či zastavení šíření COVIDu, jak prokázal např. Singapur či Korea. Umožňuje to zachovat co nejnormálnější život - otevřené školy, fungující zdravotnictví či možnost navštěvovat svoje blízké bez obav, že je člověk nákazou ohrozí.


Ve všech těchto oblastech je velmi vítaná koordinační funkce krajské samosprávy. Kraj může uzavřít dohodu s univerzitou o testování, může podporovat inciativy spolupracující na trasování, může k tomu poskytnout prostory či IT vybavení krajského úřadu. Chceme tyto možnosti aktivně vyhledávat a využívat. Stejně jako to na jaře dokázal Josef Šedlbauer se svým týmem při výrobě nanofiltrů a zejména při organizaci výroby široce dostupných filtrů z meltblowntextilie.

nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více