„Zdravá krajina je nejlepší doktor,” říká lékařka Anna Kšírováimage

Jak se lékařka dostane od léčení lidí k léčbě krajiny?

Až takhle bych si to, co dělám, netroufla popsat. Krajinu léčí jiní, povolanější. Snažím se jim v tom ale pomáhat. Medicína člověka učí umění pozorovat, jak na tom kdo je. A také porozumění moderní vědě. No a když člověk chodí krajinou, tak vidí, že na tom není dobře. Dlouho jsem cítila bezmoc a nevěděla, co s tím, jen mě to hrozně trápilo. 

Postupně jsem ale našla cesty, jak pomáhat. Stála jsem u založení spolku Rodiče za klima Liberec, se kterým jsme pak uspořádali řadu akcí pro veřejnost - od sázení stromů po rodinný festival. Povedlo se nám také prosadit vznik Rady pro klima v Liberci, jíž jsem členkou.  Tam se nám daří pro město dělat plno dobré práce.


Není to ale přece jen dost daleko od medicíny?

Není. Sucho, vlny veder nebo oteplování s sebou nesou mnoho nepříjemných důsledků pro zdraví. Každý, kdo někdy pracoval na urgentním příjmu, ví, že během tropických dnů jezdí jedna sanitka za druhou. A ne vždycky to končí dobře… Jako lékařka jsem slíbila, že budu chránit zdraví lidí. A to je na dobrém stavu krajiny přímo závislé. 

V tom vlastně vidím obrovskou naději. Dobře se postarat o krajinu, kde žijeme, znamená dobře se postarat o svou budoucnost. Je to vlastně taková pojistka :)

Kromě toho jsem byla u založení Lékařů pro budoucnost v České republice. Na konci srpna jsme měli schůzku s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Probírali jsme s ním, jak změna klimatu dopadá na lidské zdraví, byly to pro něj zjevně nové informace. Kromě nových infekcí jako je západonilská horečka přispívají vyšší teploty také k tomu, že jsou bakterie odolnější vůči antibiotikům. To je bohužel dost průšvih.

 

Aha, a ministr tohle nevěděl?

Ne. Bavili jsme se s ním i o tom, jak fungování zdravotnictví negativně dopadá na klima. Třeba v USA  tvoří zdravotnictví celých 10% uhlíkové stopy země - to je dost neuvěřitelné. Existují třeba anestetika, která jsou v tomto ohledu hodně ničivá, a přitom se dají snadno nahradit jinými. A v ČR ta data ani nemáme, nesledujeme je. Od toho je potřeba začít.


Jak ses vlastně dostala k politice?

Nejprve přes Rodiče za klima. Vlastně ne, já už jsem hrozně dlouho členkou Zelených, ale nikdy jsem nebyla aktivní, jen taková tichá podpora. Díky Rodičům jsem se pak začala s politiky intenzivněji stýkat. Uvědomila jsem si, jak moc důležitých rozhodnutí, které pak ovlivňují náš život, se tam odehrává. A řekla si, že se na tom chci podílet, protože mi v těch politických rozhodnutích často chybí uvažování o dlouhodobých dopadech a schopnost odlišit to, co je fakt důležité.


Nebojíš se, že tě to semele?

Někdy nad tím přemýšlím, že je to riziko. Vidím plno lidí, kteří se v politice začnou chovat pragmaticky, přijdou o svoje původní hodnoty a nahradí je krátkodobým prospěchem. Naší výhodou je skvělý tým lidí, kteří za sebou mají buď úspěšnou politickou kariéru, ve které obstáli, nebo nějaké jiné působení ve veřejném prostoru. Lidé jsou naše největší bohatství.

nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více