Vaši lidé

Dana NAVRÁTILOVÁ FAINOVÁ

Dana NAVRÁTILOVÁ FAINOVÁ, 41 let, Hejnice designérka, cukrářka, spoluzakladatelka hejnické iniciativy Zachraňte mokřad

"Alpy člověka ohromí, ale tohle, to Vás dojme. Jen se na to podívejte. Vidíte to? Jestli máte srdce, tak to musíte cítit," říká Dana Navrátilová Fainová a rozhlíží se po svazích kolem Hejnic, které pokrývá bukový les.

"Vyrůstala jsem obklopená skleníky a domácími zvířaty. Příroda byla moje herna. Jako malá jsem se koupala v řece Smědé, jezdila na kole po kopcích kolem Hejnic a užívala si dědovy zahrádky," pokračuje Dana.

"Byl to děda, kdo mě inspiroval. Ta pečlivost, s jakou se stará o každou rostlinku. Ta chuť domácího rajčete. Se stejnou pečlivosti přistupují i já ke svým produktům. Jako cukrářka vím, že konečná chuť záleží na kvalitě použitých surovin. Když místo kvalitních surovin člověk použije levné náhražky, tak je to znát," říká Dana, která se umění francouzského cukrářství učila za oceánem ve Vancouveru u oceňovaného mistra cukráře.

Dnes ráda spojuje cukrařinu s doma vypěstovanými surovinami: "Nejlepší je jídlo, které vyrostlo poctivě a bez chemikálií. Slovy doktora Skružného z filmu Vesničko má středisková, 'To není země, to je zahrádka! Jdi s tou chemií do hajzlu!'," směje se Dana.

"Příroda je mojí neustálou studnicí nápadů v designu, ale i v tvoření bytových doplňků. Na dezénech látek, na materiálu použitém při výrobě. Obdivuji umění starých mistrů truhlářů jako je můj taťka. Ten pocit, když cítíte vystupující léta na pracovní desce, cítíte vůni dřeva a medového vosku. A vy víte, že ten stůl bude s Vámi ještě dlouho. Možná po generace."

A právě odkaz budoucím generacím je něco, co ji trápí. Proto se postavila plánu na rozparcelování mokřadu uprostřed Hejnic na stavební pozemky:

"Za ten “zelený zub” v zástavbě jsem ráda. Unikátním způsobem propojuje centrum Hejnic s Jizerskými bučinami. Podobný “zelený zub” mají například Helsinky a vůbec to není na škodu.

Naopak. Hejnice byly a stále jsou moje srdeční záležitost. Ani Alpy, ani Skalisté hory. Hejnice. Je to pro mě ráj na zemi, který chci uchovat zdravý a plný života pro naše děti," uzavírá Dana.

Dění kolem hejnického mokřadu můžete sledovat na stránce Zachraňte mokřad.

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.