Vaši lidé

Ing. Jakub MACEK

Ing. Jakub MACEK, 34 let, bez pol. přísl., Jablonec nad Nisou, ekonom, kontrolor, zastupitel Jablonce nad Nisou, iniciátor a organizátor úspěšného jabloneckého referenda proti hazardu

Jsem v Kristových letech, a že ten toho za svůj život dosáhl. Taky nečekal, až zestárne, aby mohl dělat zázraky. Ani politika není pouze pro starší a velezkušené. Nemůžeme se třicet let po sametové revoluci spoléhat na tehdejší politiky a jejich vrstevníky, říká Jakub Macek • Pro KRAJinu • Společně pro Jablonec, trojka naší kandidátky.


Svou dosavadní prací Jakub tato odvážná slova potvrzuje. Rodák od mšenské přehrady na okraji Jizerských hor za sebou má několik let boje proti hazardu v Jablonci nad Nisou. Nakonec společně s dalšími lidmi uspořádal úspěšné referendum: Myslím, že bez mladického odhodlání bychom to nedokázali. Mám obrovskou radost, že se nám to povedlo, hlavně kvůli všem dětem i dospělým, jejichž životy herny a kasina ničí. Proto jsem rád, že do konce roku 2021 bude Jablonec bez hazardu. Koneckonců definitivní konec hazardu jsem voličům slíbil už před komunálními volbami v roce 2014, tak jsem to přeci musel splnit, usmívá se Jakub.


Jakub miluje sport, hory a lezení po skalách. Jsem hodně v přírodě, a tak si všímám, jak se mění. Vidím to třeba i na tom, že na pískovcových skalách se dá lézt častěji než bývalo běžné, protože méně prší a je tepleji. Ale také na usychajících lesích nebo na tom, že je stále méně sněhu a na mé oblíbené běžky nemůžu vyjíždět tak často jako dřív.

Kvůli lezení prošel před rokem velkou životní zkouškou. O vlásek přežil pád z výšky čtrnácti metrů až na zem, když se s ním utrhl půltunový skalní blok. Díky Bohu, úžasným záchranářům, českému zdravotnictví a jeho skvělým pracovníkům to dopadlo dobře, vlastně skvěle. Už půl roku po úrazu jsem jel opět moji oblíbenou Jizerskou 50.

To, že jsem přežil, považuji za znamení, že mám této zemi co vracet. Je to jeden z důvodů, proč se dál veřejně angažuji, byť občané na politiku a politiky často nadávají. Není to vděčná práce, ale jsem rád, že můžu pomáhat. Možná si říkáte, že jsem blázen, ale já jsem přesvědčený, že štěstí přeje připraveným a těm, kteří se nebojí a nevzdávají. To jsou vlastnosti, které nabízím i jako politik, říká Jakub.

Mezi témata, kterými se Jakub zabývá, patří kromě hazardu mimo jiné také veřejná doprava a jablonecká nemocnice. O tom, proč by měla nemocnice zůstat městu, mluví Jakub i v tomto podcastu a píše v tomto článku.


Články Jakuba Macka:


Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.