Příroda se mění. Ubývá vody v krajině, v přehřátých (vybetonovaných) městech se lidem žije stále hůře, zvyšuje se spotřeba energie (chlazení během horkých letních dní atd.), ale přesto stále dochází k nepochopitelnému plýtvání s přírodními zdroji. Naši předci zacházeli s krajinou mnohem ohleduplněji, ale také chytřeji. Dodnes můžeme v našem kraji např. narazit na pozůstatky stovek lidmi vybudovaných tůní, rybníčků a dalších malých vodních nádrží, které však již dávno neplní svou funkci. Zeleň ve městech nachází stále méně prostoru i přesto, že odborné studie dokazují, že zeleň výrazně ochlazuje prostředí měst.
Osobně mám k přírodě velmi blízký vztah od malička. Od 7 let jsem skautem a v přírodě jsme trávili během dětství celé prázdniny. Během studií na Vysoké škole ekonomické jsem velmi záhy zjistil, že pro efektivní ochranu životního prostředí je potřeba užší spolupráce mezi přírodovědci a ekonomy. Vystudoval jsem proto magisterský obor Ekonomika a správa životního prostředí, tématu propojení ochrany životního prostředí a ekonomie jsem se dále věnoval v i doktorském studiu. Během studia jsem byl viceprezidentem české pobočky mezinárodní studentské organizace pro udržitelnou ekonomiku a management OIKOS.
Oblastí životního prostředí se profesně zabývám téměř 15 let. Zaměřuji se především na témata adaptací obcí na změnu klimatu s využitím přírodě blízkých opatření, propagací a prosazováním ozeleňování měst, alternativními způsoby lesního hospodaření, rozvojem komunitní energetiky a obnovitelných zdrojů na místní úrovni a energetickým managementem obcí. V rámci svých projektů se snažím přenášet nejnovější poznatky z oblasti vědy (i ze zahraničí) do praxe v našich podmínkách, proto spolupracuji s obcemi, neziskovými organizacemi, ministerstvy i univerzitami z celého světa. Své zkušenosti chci nyní nabídnout také našemu kraji a proto se hodlám zasadit o:
1/ obnovu starých vodních prvků v krajině – nemůžeme si dovolit, aby stále vzácnější voda odtékala kanály a řekami pryč
2/ ozeleňování měst a obcí a zapojování vodních prvků do života v obcích (revitalizace říčních toků atd.) – to je naše klimatizace buducnosti
3/ podporu energetických spolků, které jsou založené na využívání obnovitelných zdrojů a spotřebě energie přímo v místě produkce – využívejme zdroje energie, které nám dává příroda zdarma
4/ efektivnější využívání energie ve veřejném sektoru – energetický management na úrovni obcí přinese nemalé úspory
5/ širší zapojení místních obyvatel a komunit do péče o krajinu – využijme jedinečné znalosti místních lidí
Jiří Louda je autorem článku Krajina je nejlepší investice.