Vaši lidé

Ing. Jiří ŠŤASTNÝ

Ing. Jiří ŠŤASTNÝ, 55 let, Malá Skála - podnikatel, správce a kastelán hradu Vranov - Pantheon na Malé Skále, horolezec s přezdívkou Šťáva

Na Malé Skále je stáčírna vody, kterou pak kamiony rozvážejí do supermarketů v celé Evropě. Majitel stáčírny chce na louce na kraji malebné obce postavit obří halu - deset metrů vysokou, s půdorysem 80x50m. Pro malebnou obec, která je vyhledávaným turistickým cílem, by to znamenalo proměnu v průmyslovou aglomeraci. Jiří Šťáva Šťastný, náš kandidát, proti tomuto plánu se skupinou přátel bojuje už 1️2️ let.


Kolem stáčírny je navíc řada otazníků: proč se má voda vozit kamiony po úzkých serpentinách a ne po kolejích, které jsou hned vedle? Proč se měnil povodňový plán obce, aby stáčírna mohla na louce vyrůst? A dává vůbec smysl prodávat vodu z Čech do zahraničí?


“Voda je národní bohatství, měli bychom se k ní podle toho chovat. Denně se koupu v Jizeře, která je často plná pěny a špíny. Chci, aby byla čistá. Když to jde v zemi jako je Rakousko, které dobře znám, proč by to nešlo u nás?” ptá se Jirka.

Většinu života se točil kolem horolezectví a výšek. “Až na dva roky práce ve Škodovce jsem podnikal, můj první živnostenský list je z ledna 1989. Začínal jsem na výškových pracích a pokrývačině, pak jsem v Rakousku zastupoval několik českých outdoorových firem. Skoro 20 let jsem působil jako dovozce švýcarské značky Mammut do ČR.” Práce, která vyžadovala mnoho hodin u počítače, ho postupně přestala těšit.

Tak jsem se stal kastelánem na hradě Vranov - Pantheon Malá Skála. Pořádáme tam kulturní akce jako koncerty, výstavy nebo Maloskalský jarmark. Kromě toho jsem správcem tamní lezecké oblasti. K tomu vedu dětský horolezecký oddíl,” říká Jirka, kterému kamarádi lezci říkají Šťáva.

Zkušenosti má i z komunální politiky. Dřív žil v Příšovicích, kde působil jako zastupitel. Na Malé Skále je nyní členem kontrolního výboru.

Jirka je také členem Jednoty bratrské. “Dvacet let jsem se chtěl nechat pokřtít, až jsem narazil na skvělého kněze, jeho kázání byla úžasná historicky i duchovně.” Velkou inspirací je pro něj Jan Amos Komenský: “On byl neuvěřitelná osobnost, člověk, který se vždycky uměl postavit z popela a věřil v lidské dobro. A to se mi moc líbí,” uzavírá Jirka.

Ještě jste neslyšeli mimořádně zajímavý podcast s tímto inspirativním mužem? Poslechněte si ho tady.Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.