Vaši lidé

Ing. Martin ROSENBAUM

Ing. Martin ROSENBAUM, 44 let, Jindřichovice pod Smrkem soukromý zemědělec - majitel Farmy Lukava a zakladatel výukové Farmy Koniklec

"Již druhou dekádu společně s manželkou a dětmi hospodaříme v Jindřichovicích pod Smrkem na rodinné farmě. Říkáme jí Lukava. Zemědělství je moje zaměstnání, živobytí, koníček a vášeň. Vždy se mi na něm líbilo jak různorodá, tvořivá a mnohovrstevná činnost to je. Tedy může být. 

Je to bezprostřední interakce se stvořením, které nám bylo svěřeno do péče. Považuji za velké štěstí, že jsem našel svoje místo ,kde mohu využít svůj um, neustále se učit novým věcem a být užitečný pro společnost.


Pamatuji si, že jsem jako malý kluk při sledování přírodopisných seriálů v panelákovém bytě pociťoval intenzivní pocit rozhořčení a úžasu nad lidským počínáním při ničení životního prostředí. Považoval jsem to tehdy jako jakýsi nepochopitelně zvrácený svět dospělých, se kterým jsem se nehodlal smířit ani se na něm podílet. Nyní máme s manželkou Janou vlastních pět dětí a já se přesunul do pozice dospělého. Postupně jsem zjistil jak je svět provázaný, komplexní a jak je nesnadné docílit změny na společenské i osobní úrovni. Přesto , ten pocit z dětství ve mě zůstal. Nehodlám se smířit s tím, že naší kulturou a budoucností je destrukce.


Máme to  ve vlastních rukou. Vědomosti, zdroje i nástroje. Jako zemědělec vím, že můžeme vytvářet krajinu která nás nasytí svou úrodností, krásou  a zdravím. Záleží to nás a na volbách které dnes a v budoucnosti učiníme. Proto jsem na kandidátce Pro KRAJinu."


Kromě farmy Lukava založil Martin také výukovou farmu Koniklec, kde - jak s nadsázkou říká - pěstuje budoucí zemědělce. Mluví o tom i ve svém podcastu, poslechněte si ho!

“Dobrý sedlák se pozná podle toho, že po něm krajina zůstane v lepším stavu, než v jakém ji dostal. V době klimatické změny to platí dvojnásob,” říká Martin. O svých zkušenostech hospodáře píše v článku z letošního jara.

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.