Vaši lidé

Ing. Radek PATRNÝ

Ing. Radek PATRNÝ, 43 let, Volfartice koordinátor Labské stezky v ČR, nadace Partnerství

Vydali jste se na kolo na Českolipsko? Tak to jste možná potkali našeho dalšího kandidáta Radka Patrného, který pro rozvoj cykloturistiky dělá první poslední!'

“Pět let jsem pracoval ve společnosti Skanska. Tam jsem se věnoval rozvoji a propagování nízkoenergetického a pasivního stavitelství. Díky tomu jsem se setkal s Nadací Partnerství, což je největší česká nadace, která se věnuje ochraně přírody.

Od roku 2007 se v ní věnuji šetrné dopravě a rozvoji cykloturistiky. Aktuálně působím jako český koordinátor Labské stezky, vlajkové lodi dálkové cykloturistiky,“ říká Radek.

„Kolo nabízí dobré řešení některých potíží, s nimiž se ve městech potýkáme. Třeba nekonečné ranní zácpy nebo nebezpečná ranní skrumáž před skoro každou základní školou.

Zároveň je městská cyklodoprava poměrně nenáročná na prostor – kola nepotřebují široké silnice. Je také o dost levnější.

Jediné, co musíme dělat, je vytvořit pro ježdění na kolech (a třeba koloběžkách) dobré podmínky. Potřebujeme ve městech vytvořit vhodnou síť bezpečných cyklostezek nebo cyklopruhů a propojit je stezkami v okolí obcí.

Je taky nutné zajistit zázemí pro parkování kol na nádražích, u obchodních center i ve firmách a motivovat lidi k jeho používání.“

A co si myslí o tom, že kolo je jen pro mladé a zdatné nebo do rovin? „Díky boomu elektrokol v posledních několika letech již toto vše není jen doménou rovinatých oblastí, kde cyklodoprava tradičně funguje, ale řešením opravdu pro všechny.“

Zaujalo vás to? Poslechněte si fantastický podcast o tom, co pomohlo k ohleduplnosti řidičů vůči chodcům a cyklistům v Berlíně i o tom, jak se dá na kolech jezdit s dětmi od malička, i když je vaše rodina šestičlenná.

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.