Vaši lidé

Ludmila KARKOVÁ

Ludmila KARKOVÁ, 19 let, Cvikov studentka užité malby, členka Fridays for Future

Je mi 19 let a studuji na SUPŠS v Kamenickém Šenově obor Užitá malba. 


Když mi bylo devět, chtěla jsem být učitelkou, abych mohla budoucí generaci naučit pečovat o přírodu. Zjišťovala jsem si, jak můžu pomoci předejít následkům klimatických změn a myslela si, že to samé budu učit já své děti. Časem jsem ale zjistila, že to jsem já a moji vrstevníci, kdo jako první ucítí jejich následky na vlastní kůži a že možná už nebude cesty zpět ještě dřív, než dokončím vysokou. 


Až na střední škole jsem si uvědomila, že pro přírodu můžu dělat mnohem víc, než se jen snažit snižovat vlastní uhlíkovou stopu. V prosinci 2018 jsem se dozvěděla o celosvětových studentských protestech a o dva dny později jsem uspořádala svou první stávku za klima. Od té doby se angažuji v hnutí Fridays for Future. Postupem času ale zjišťuji, že ani to nestačí. 


Už tehdy bylo jasné, že klimatická krize se musí řešit ihned a přestože po celém světě probíhají protesty, přechod na obnovitelné zdroje energie je stále odkládán. Spolu s ním je odkládáno i řešení sociálních a ekonomických problémů, které narůstají spolu s globální teplotou. Není v pořádku, že už teď čelíme následkům klimatických změn. Individuální snaha i aktivismus skoro ztrácí svůj význam, pokud vedení státu, krajů a měst nevnímá řešení klimatické změny jako prioritu. 


A to bych chtěla změnit.

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.