Vaši lidé

Martina VONDROVÁ

Martina VONDROVÁ, 48 let, Semily podnikatelka, majitelka bezobalového obchodu, zakladatelka Rodičů za klima Semily

Nahoře bez v Semilech nenabízí nahotu, ale nakupování bez nadbytečných obalů. Tento obchod otevřela se svými kamarádkami Martina Vondrová, která za Pro KRAJinu kandiduje na čtvrtém místě.


“Jako hodně pozitivní vnímám, že mezi zákazníky jsou i lidé z generace našich rodičů. Často vzpomínají na to, že se bez tolika obalů dřív úplně bez problémů obešli. “I oni ale dnes v supermarketu používají mikrotenové sáčky, protože se to tak dnes prostě dělá a je to jednodušší, říká Martina. “Nejvíc k nám chodí rodiče malých dětí, hodně aktivní jsou ale i středoškoláci, kteří nad nakupováním přemýšlejí.”

Jejím snem je nabízet co nejvíc lokálních potravin, naráží ale na to, že spousta se jich u nás už nepěstuje.


Zároveň mám řadu přátel mezi zemědělci, od kterých vím, že není vždycky jednoduché najít odbyt pro vypěstovanou zeleninu. Proto chci, aby kraj pomáhal propojovat větší odběratele jako jsou školy nebo nemocnice s místními hospodáři. Zdravé jídlo od místních výrobců pro děti ve školách, pro pacienty v nemocnicích i pro seniory v domovech důchodců je výhra pro obě strany.”


Martina Vondrová


Martina se podílela na založení iniciativy Parents for Future (Rodiče za klima) v Semilech. Povedlo se jim obnovit činnost Komise pro životní prostředí ve městě, Martina je její členkou. Usilují například o změnu sečení travních porostů a zakládání květnatých luk. “Město se s námi snaží najít společnou řeč, společně také pořádáme přednášky,” říká Martina.

Baví ji toulat se přírodou, plavat v řekách a jezdit na kole i na běžkách. Ráda také tvoří - ať už jde o práci na zahradě, tvorbu z keramické hlíny nebo háčkování. “A moc si užívám popíjení kávy, to je velká radost,” usmívá se Martina.

Poslechněte si podcast s touto inspirativní ženou!

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.