Vaši lidé

Mgr. Barbora JUNKOVÁ

Mgr. Barbora JUNKOVÁ, 34 let, Liberec manažerka, učitelka němčiny, zakladatelka spolku Rodiče za klima Liberec, členka libereckého Výboru pro vzdělávání

„I desetiletá holka uměla uvařit večeři pro celou rodinu, sekat dřevo, řídit traktor a rozporcovat kuře za 45 sekund – tak to platilo na malé vesnici, kde jsem vyrostla. Bylo to skromné prostředí, které mě naučilo, že je potřeba si věci odpracovat,“ říká naše kandidátka a volební manažerka v jedné osobě Barbora Junková.

„Jako malou mě trápily věci, které jsem nedokázala ovlivnit, třeba válka v Jugoslávii, nebo zdevastovaná příroda. Drtivá většina přírodovědných dokumentů, které jsem jako dítě viděla, končily výzvou k ochraně přírody a nastiňovaly naši neveselou budoucnost, pokud lidstvo nezmění svůj přístup k planetě.

Uběhlo mnoho let, vystudovala jsem, strávila pár roků v zahraničí, učila na univerzitě. A náš přístup k přírodě se k lepšímu nezměnil. Naopak jsem si na všech místech světa, kde jsem měla to štěstí žít, všímala, jak se změna klimatu začíná dotýkat místních lidí.

Na pobřeží Severního moře už tehdy řešili zvyšování hrází, aby je nezaplavilo moře. Na exkurzi ve Švýcarských Alpách jsme několik dní prozkoumávali znepokojující ústup ledovců. V Austrálii jsme v poušti nacházeli rozpadlé osady, opuštěné po příchodu sucha. Také jsme tam měli možnost poznat, jak těžební společnosti bezohledně drancují nitro kontinentu. Někdy si říkám, že to možná byl pohled do naší budoucnosti,“ říká Bára, která vystudovala učitelství zeměpisu a němčiny.

Po narození dětí si uvědomila, že teď už věci kolem sebe měnit může – a kvůli dětem dokonce musí. Byla u vzniku spolku Rodiče za klima Liberec i u formování kandidátky Pro KRAJinu. Od začátku podporovala jako prioritu obnovu krajiny, důležitá pro ni ale je i podpora rodin: „Je ostudné, že tu ještě funguje kojenecký ústav, protože děti patří do rodin. Ráda bych také, aby zde lépe fungovala podpora žen s malými miminky v těhotenství, při porodu i kojení, a aby nebyla určená jen těm, kdo si ji mohou dovolit zaplatit,“ uzavírá Bára.

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.