"Narodila jsem se mezi slepicemi a vzrostlými třešněmi, ve světě, kde se všichni znali, kde pan Ouhrabka chodil s kozou Pušimem denně na pastvu, kde cesta do krámu vedla po Ptačím rynku, a na louce u Hrádku rostly pro všechny švestky a jablka.
Pak jsme se přestěhovali do Semil, malého města na břehu Jizery u paty Kozákova. O sobě a svých kamarádkách někdy říkám, že jsme ženy z Jizery, červené hlíny a achátů," říká naše kandidátka Kateřina Čechová, učitelka a spoluautorka programu vzdělávání Pro KRAJinu.
Diplomku psala o názvech českých piv: "Zamilovala jsem se. Pronikla jsem do bohatství české pivovarské tradice a také české krajiny a jejích darů – voda, slad, chmel. A pak ten vrcholný zážitek: posezení na dřevěné lavici pod stromem, s výhledem do kraje a s půllitrem v ruce."
"Jako vystudovaná češtinářka a angličtinářka jsem neměla velký problém najít po škole zaměstnání. Nastoupila jsem do malé základky v Jablonci nad Nisou, a postupem času jsem zjistila, že škola se dá dělat tak, aby bavila všechny zúčastněné, aby jim pomáhala, dávala smysl a skutečně vychovávala zdravé osobnosti."
Kateřina chce, aby tak fungovaly i střední školy - aby studenti měli možnost rozvíjet to, v čem jsou dobří. Důležité také je, aby si zkusili různé obory - nejen teoreticky z knížek a videí, ale i vlastníma rukama.
"Dobré vzdělání je takové, které člověk užije i za 20 let. A přesně takové může náš kraj svým lidem nabídnout," uzavírá Kateřina.
O změnách ve školství, které pomůžou studentům i učitelům, mluví Kateřina v podcastu s Jaromírem Baxou. O přijímačkách, které mají šanci obrátit výuku na druhém stupni základních škol k lepšímu, si můžete přečíst zde. Další článek se týká tématu změna je život - a jeden z úkolů školství je na to děti připravit.
Víc o tom, jak chceme zajistit dobré živobytí pro 442 356 obyvatel kraje, si můžete přečíst zde: http://www.volbaprokrajinu.cz/strana/program