Vaši lidé

Mgr. Vladěna DRÁBKOVÁ

Mgr. Vladěna DRÁBKOVÁ, 36 let, Jablonec nad Nisou lektorka a tlumočnice španělštiny, průvodkyně, členka Trash Hero - dobrovolnický sběr odpadků ve městě, dramaturgyně festivalu Jeden svět v Jablonci nad Nisou

“Jsem takový průnik Pipi dlouhé punčochy a Mirka Dušína. Ráda vám pomůžu se zapojit do komunitního chovu slepic, vysvětlím vám, jak správně krmit žížaly kompostem nebo vás vezmu na dobrodružnou pochůzku se sběrem odpadků. V partě je větší legrace,” směje se Vlaďka. 


“Už jako náctiletá jsem chtěla chránit přírodu. Po studiu Geologie životního prostředí jsem žila v Pyrenejích, kde jsem se přidala ke skupině ekologicky smýšlejících lidí, se kterými jsme mimo jiné založili spolek zaměřený na konzumaci produktů bez pesticidů od lokálních farmářů. Domů jsem se vrátila před 4 lety a čím dál víc se zajímám o dění v Libereckém kraji. Cítím potřebu se zasazovat o to, že Jablonec a celý Liberecký kraj budou ještě lepším místem pro život,” říká tato obdivuhodná a aktivní mladá žena.

 

Vlaďka se připojila k jablonecké odnoži spolku Trash Hero, se kterým organizuje sběr odpadků. “Sama se snažím produkovat co nejméně odpadu a organické zbytky nosím na kompost k rodičům na zahradu. Ráda bych, aby měli všichni Jablonečáci v budoucnu možnost nosit bioodpad do komunitních kompostérů,” říká. Kromě toho s jabloneckou radnicí jedná o tom, jak se dobře starat o městskou zeleň, funguje také jako jablonecká koordinátorka komunitních chovů slepic.


“S láskou se starám o zahrádku před bytovkou, ve které bydlím a ta péče se mi mnohonásobně vrací, třeba když se mnou zapředou hovor kolemjdoucí senioři. Dozvídám se od nich, jak to v mé čtvrti vypadalo dřív. Mám taky ráda,  když se děti ptají rodičů, jak se která kytka jmenuje a pozorují čmeláky.”

 

V posledních letech Vlaďku živí hlavně znalost cizích řečí. Koronavirová pandemie na překladatele bohužel dost dolehla, zvládla si ale poradit. Vedle učitelství španělštiny se živí hlídáním dětí, což ji zároveň moc baví. Doufá nicméně, že se brzy zase vrátí k tlumočení a lektorování teambuildingů. 


“Volný čas nejraději trávím aktivně v přírodě, ráda tančím a čtu a navštěvuji kulturní společenské akce. Od mého návratu do Česka každoročně vybírám filmy do festivalu o lidských právech Jeden svět v Jablonci nad Nisou, díky kterému se k široké veřejnosti dostávají autentické snímky z celého světa. Moc mě těší, že vzniklo uskupení Pro KRAJinu, které hájí názory a postoje mně blízké, a že mohu být jeho součástí,” uzavírá Vlaďka.

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.