Vaši lidé

MUDr. Anna KŠÍROVÁ

MUDr. Anna KŠÍROVÁ, 36 let, Liberec lékařka, podnikatelka, zakladatelka a předsedkyně spolku Rodiče za klima Liberec, organizátorka Rady pro klima města Liberec, členka Lékařů za budoucnost

“Byly Velikonoce 2019, sníh se v Jizerských horách se pod horkým sluncem vypařoval a zanechával za sebou sucho. Říkala jsem si, co bude v červnu, když takhle vypadá duben? Jak další suchý rok zvládne příroda, a jak ho zvládneme my? Cítila jsem bezmoc. Po návratu domů jsem zjistila, že se po celém světě chystají akce rodičů za ochranu klimatu. Byl to pro mě zlom,” vypráví dvojka naší kandidátky Anna Kšírová o důležitém okamžiku svého života, který vedl ke vzniku iniciativy Rodiče za klima Liberec.


Spolek se rychle stal výrazným činitelem v politice i ve veřejném životě. Členové spolku pořádali hojně navštěvované přednášky o lesích, vodě i ochraně klimatu, prožitkové a vzdělávací akce pro rodiny s dětmi i akce pro veřejnost přímo na ulici. Především ale absolvovali řadu schůzek a jednání s politiky. 


“Vždycky pro nás bylo důležité zjistit pohled druhé strany, většinu schůzek jsme proto začali tím, že jsme naslouchali. Nestojíme o boj, ale o hledání řešení. Asi i proto se nám rychle povedlo některé věci prosadit. Důležité bylo založení liberecké Rady pro klima, jejíž jsem členkou. Jsou tam politici i odborníci, každý měsíc se scházíme a už jsme vytvořili několik návrhů, které město přijalo – vzniká třeba pozice energetického manažera, který městu může ušetřit emise skleníkových plynů i peníze. Radost mám i z našeho projektu adopce zeleně a z adaptační strategie, na kterou jsme společně s městem sehnali peníze, říká Anna.


Jako lékařka (před rodičovskou pracovala na neurochirurgické jednotce intenzivní péče v Liberci) si dobře uvědomuje, že lidské zdraví je na stavu přírody a krajiny závislé. Stala se proto i členkou iniciativy Lékaři za budoucnost Česká republika. “Mezi lékaři se o změně klimatu nemluví. Přitom má jasné dopady na lidské zdraví - ať už jde o to, že se prodlužuje pylová sezóna, čímž trpí alergici, nebo o to, že se tu objevují nové infekce jako je západonilská horečka. Nemluví se ani o tom, že fungování zdravotnictví by mohlo být ke klimatu ohleduplnější,” říká Anna, která se kvůli tomu nedávno setkala i s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (více o tom v rozhovoru zde). 


Velkým tématem je pro Annu také podpora rodin. „Jako matka dvou malých dětí jsem zažila, jak je podpora okolí důležitá. Brzy jsem začala pomáhat rodičům miminek, kteří chtěli svoje děti nosit nebo řešili potíže s kojením. Jsem spoluzakladatelkou liberecké firmy Loktu She, kde vyrábíme šátky a oblečení na nošení dětí. Vedle toho organizujeme festival Radost z rodičovství, na který do Liberce jezdí lidé z celé republiky.” 


V roce 2019 se Anna jako laktační poradkyně dostala do azylového domu v Jiřetíně pod Jedlovou a uvědomila si, že ženy, které by podporu potřebovaly nejvíc, ji nemají. „Velmi by pomohlo, kdyby měly ženy možnost využít služeb porodní asistentky, které by byly hrazené pojišťovnou. Ne každý si může dovolit zaplatit si soukromou porodní asistentku nebo laktační poradkyni.”

 

Kraj může vznik takové služby iniciovat a pomoci prosadit. Porodní asistentka pak může chodit za ženami během šestinedělí domů. Dokonce může pečovat o ženy v těhotenství, pokud je bezproblémové. “Obojí je šance, jak ulevit přetíženým pediatrickým i gynekologickým ambulancím,“ vysvětluje Anna (více o tom v podcastu). Dalším důležitým tématem, které s podporou rodin souvisí, je podpora pěstounské péče, aby děti do tří let nebyly v ústavech (více o tom zde).


“Z dětství si pamatuju optimistický pocit, že svět míří k lepšímu. Mládí ve skautu mě naučilo fyzické odolnosti a úctě k přírodě, a také ve mně posílilo víru v lidskou dobrotu a ochotu. Zkušenosti ze zemí jako je Jižní Afrika nebo Indie, kde jsem žila několik let na střední a strávila tam čas i na vysoké škole, mi ukázaly, že svět je velmi pestré místo a že rozhodně máme co zlepšovat. Naučily mě také vážit si toho, co mám. Že čistá voda v řekách nebo dobrý přístup ke kvalitní zdravotní péči nejsou samozřejmost. Svět ve kterém žijeme, vytváříme společně - beru to tak, že jsem za něj spoluzodpovědná. Proto jsem se také rozhodla kandidovat a Pro KRAJinu byla jasná volba,” uzavírá Anna.


Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.