Vaši lidé

MUDr. Mgr. Ondřej ČERNÝ

MUDr. Mgr. Ondřej ČERNÝ, 37 let, Liberec kardiolog, lékař na urgentním příjmu Krajské nemocnice Liberec a ve Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje

“Nejprve jsem chtěl být ředitelem zvěře,” říká lékař a ornitolog Ondřej Černý, který za Pro KRAJinu kandiduje ze sedmého místa. “Jako děcko jsem byl furt venku. Dost možná jsem z poslední generace, která v Česku ještě chytala potoční pstruhy do ruky.

Na gymplu jsem spletitou shodou náhod začal dělat Biologickou olympiádu s cílem ji vyhrát. Nakonec jsem v národním kole skončil čtvrtý, zato potkal Dívku s vlasy jako bukové listí na podzim,” vypráví.

Vystudoval biologii v Praze a chtěl být vědcem. Koncem biologie si ale uvědomil, že chce být doktor jako táta. Přihlásil se na medicínu a souběžně s tím na doktorát. Studium anatomie prokládal pokusy, jak tažní ptáci vnímají magnetické pole.

“Asi jsem pořád trochu nespokojený, což mě žene dopředu. Abych poznal, jak se medicína učí jinde, odjel jsem v páťáku na semestr do norského Trondheimu sbírat zkušenosti se severským lékařstvím, tmou a samotou.

Po návratu z Norska jsem se oženil s Dívkou s vlasy jako bukové listí na podzim. Dostudoval jsem medicínu a odstěhoval se do Karlových Varů učit se na kardiologa.

Tam jsem také zahlédl odraz Boží tváře v tváři svého novorozeného syna.”

Krajinu Doupovských hor po čase vyměnil za údolí mezi Ještědem a Jizerskými horami. V liberecké nemocnici se vyučil na kardiologa a začal jezdit na liberecké záchrance, protože ho to táhlo k akutně nemocným. Ze stejných důvodů pracuje na urgentním příjmu liberecké nemocnice.

V Jablonci nad Nisou pak viděl podruhé odraz Boží tváře v tvářičce své novorozené dcery.

“V Libereckém kraji jsem potkal hromadu dobrých lidí. Mám to tady rád.”

Vidí ale věci, které je potřeba změnit: “České zdravotnictví funguje jako celek docela slušně, ale je v něm potřeba hromadu věcí upravit a polidštit. Například nestačí postavit hezké budovy, je potřeba vytvářet takové podmínky, aby nám tady dobří zdravotníci zůstávali,” vysvětluje Ondřej, proč se rozhodl kandidovat v krajských volbách.

Máme radost, že vás tu máme.
Nechte nám, prosím, svůj e-mail!

Pokračujeme v práci, do které jsme se pustili. Pokud chcete vědět, co se kolem Pro KRAJinu děje, přihlašte se k odběru newsletteru. Posíláme ho jednou měsíčně.